Haber Detayı
16 Ağustos 2016 - Salı 17:00 Bu haber 1868 kez okundu
 
Canik'te Mültecilere Türkçe Kursu
Canik’te Türkiye'ye sığınan ve Samsun’da yaşayan Suriye, Irak, Afganistanlı 100 mülteci çocuğun ardından, yeni dönemde de 120 çocuk ve kadın Türkçe öğreniyor.
- Haberi
Canik'te Mültecilere Türkçe Kursu

Belediye Başkan Osman Genç, Dış İlişkiler Birimi tarafından yürütülen kursun düzenlendiği Mevlana Eğitim, Kültür ve Yaşam Kampüsü'nde Türkçe eğitimi alan çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Genç, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendi. Çocukların ilgisiyle karşılaşan Başkan Osman Genç, ülkelerinden gelerek ülkemize sığınan mazlum misafirlerin yanlarında olduklarını belirtti.

200 KİŞİ TÜRKÇE ÖĞRENDİ
Savaşın en büyük mağdurlarının bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olduğunu dile getiren Başkan Genç "Suriye, Irak, Afganistan’daki karışıklıklar nedeniyle ülkemize ve şehrimize gelen çocuklar eğitim-öğretimden mahrum olmaktadır. Biz medeniyetimize yakışır şekilde onlara kol kanat açıyoruz. Tabi ki temennimiz misafir kardeşlerimizin ülkelerindeki iç karışıklıkların bir an önce bitmesi ve ülkelerine huzur içerisinde dönmeleridir. Ancak bu geçiş sürecinde biz de bu çocuklarımıza yönelik örnek olması amacıyla dil eğitimi düzenliyoruz. Bugüne kadar 200'ün üzerinde çocuk ve kadına Türkçe kursu verdik" diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Canik'te, Mültecilere, Türkçe, Kursu,
Yorumlar
Haber Yazılımı