Haber Detayı
13 Ekim 2016 - Perşembe 13:25 Bu haber 2774 kez okundu
 
Eğitim Sistemimiz Karanlığa Doğru Götürülüyor
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli iktidara yakınlığı ile bilinen, Eğitimciler Birliği Sendikası’nın Okullarda kız ve erkeklerin birlikte öğrenim göreceği eğitim kurumlarının seçenek olarak sunulması teklifine tepki gösterdi.
- Haberi
Eğitim Sistemimiz Karanlığa Doğru Götürülüyor

EĞİTİM SİSTEMİNE VURULMUŞ KESKİN DARBE

Özkefeli ,"Mevcut iktidara yakınlığı ile bilinen 4+4+4 gibi garabet uygulamanın mimarı olan Eğitimciler Birliği Sendikasının 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresinin değiştirilerek, yalnızca kızların, yalnızca erkeklerin ve kızlarla erkeklerin birlikte öğrenim gördüğü/göreceği eğitim kurumları bir seçenek olarak öğrencilere ve ebeveynlere sunulmalıdır’’ önermesini hızla geriye ve karanlığa doğru evirilen eğitim sistemimiz için vurulmuş en son ve keskin darbe olarak okuyoruz." dedi.

İKTİDARIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYORLAR

Hazırlanan bu tasarının ‘’İnsanların temel tercihlerini sınırlayan demokratik eğitim hakkının önündeki engeller kaldırılmak ve demokratik anlayışa uygun hale getirme’’ niyetinin olmadığını çok iyi bildiklerini belirten Özkefeli, "Bu zihniyetin sahipleri için demokrasinin gidildiği yere kadar gidildikten sonra inilecek bir tramvay olarak görüldüğünü, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür yurttaşlarımızca çok iyi bilinmektedir. Kendi beyanları ile tüm bu çağdaşı önermelerin asıl nedeni “Kemalist ruhtan Kemalist ideolojiden arındırılmış, sözde kendi medeniyet değerlerini içselleştirmiş bir sistem olarak ortaya koymak” olarak anlamak mümkündür.

Eğitimde dini muhafazakârlığı arttırmayı hedefleyen, inanç istismarını gelenek haline getirmiş ve cinsiyetçi bakış açısına sahip olanların attıkları her adımda, iktidarın sözcülüğünü yapanların karma eğitime savaş açmış olması şaşırtıcı değildir. Karma eğitime karşı olanlar, siyasal iktidarın eğitimin hem içerik hem de biçimsel olarak dini kurallara göre düzenlenmesi yönünde attığı adımlardan cesaret almakta, neredeyse eğitimde yıllardır yaşanan sorunlarının sorumlusu olarak karma eğitimi gösterip adeta “şark kurnazlığı” yapmaktadırlar." diye konuştu.
 
BU ÖNERİYİ REDDEDİYORUZ

Akla, bilime ve çağdaş uygulamalara uygun olanının Atatürk’ün görüşleri olduğunu ifade eden Özkefeli, "Bu görüş, 'Memleket çocuklarının eşit şekilde ve ortak olarak elde etmeye mecbur oldukları ilim ve fenler vardır. Yüksek meslek ve ihtisas erbabının ayrılabileceği Öğretim derecelerine ulaşıncaya kadar “Eğitim ve Öğretimde birlikte toplumumuzun ilerlemesi ve yükselmesi açısından çok önemlidir.' "görüşüdür.
 Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Okullarda ayrılmaya çalışılan sıra ile başlayacak bu sürecin, daha sonra üniversitede, iş yerinde, sokakta, otobüste kısacası hayatın her alanda yaşatılmak istendiğini biliyoruz. Çağdaş dünya ülkesi olmanın öncül kaynağının akıl ve bilim olduğunu her fırsatta haykıracağız. Yarınlarımızın çalınmasına, çağdaş uygarlık yolundaki mücadelemizin engellenmesine asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin aydınlanma felsefesine, kurucu değerlerine, Anayasamıza, kanunlara ve en önemlisi, akla, bilime, tüm çağdaş değerlere aykırı olan bu öneriyi ret ediyoruz." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sistemimiz, Karanlığa, Doğru, Götürülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı