Haber Detayı
16 Eylül 2016 - Cuma 18:18 Bu haber 2603 kez okundu
 
ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI FATURA BAŞARILI ÖĞRETMENLERE KESİLECEK
Milli Eğitim Bakanlığı 1 Eylül’de çıkardığı yönetmelikle Türkiye Genelinde 44, Samsun’da 2 okulu adeta cezalandırdı.
- Haberi
ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI FATURA BAŞARILI ÖĞRETMENLERE KESİLECEK

      Okullar Açılırken Yayınlanan Proje Okulları Yönetmeliği bu okullarda çalışan öğretmenlere tam bir travma yaşattı.  Bilindiği üzere Türkiye genelinde köklü geleneğe sahip 44 Okul 2015 de proje okulu olarak ilan edilmişti. Bu seçilen okullar; kendi türünde başarı sıralamasıyla, mezunlar dernekleriyle, vakıflarıyla, yaptığı ulusal ve uluslar arası projeleriyle başarılı öğrencilerin olduğu okullardan seçilen proje okulları rtık bu seçkin ve başarılı okul olma özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

Başarının ölçü alındığı, Akademik eğitime devam edebilecek başarılı öğrencilerin tercih ettiği bu okullar artık sıradanlaşacak. Son çıkarılan atama yönetmeliği ile eğitim ve öğretim yılının açılmasına günler kala yapılması planlanan öğretmen atamaları ve yer değişiklikleri, bu okulların öğretmen ve öğrencilerini tedirgin etti.

ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI FATURA BAŞARILI ÖĞRETMENLERE KESİLECEK

Özellikle başarılı ve zeki öğrencilerin öğrenim gördüğü  bu okullar, liyakatsiz ve yetersiz yöneticilere karşı hem Samsun , hem de Türkiye genelinde öğrencilerin  gösterdikleri  tepkilerle  gündeme gelmişti. Proje okulları kapsamında olan Samsun Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi de okul müdürlerinin  engellemelerine  karşı çıkan öğrencilerin tepkileri nedeniyle Türkiye ve Samsun gündeminde yer almıştı. Şimdi bu okullar, öğrenciler ve öğretmenleri cezalandıracak bir yönetmelik gündemde. Bu okullara bakanlık tarafından ince elenip sık dokunarak seçilen başarılı öğretmenlerin atama yönetmeliği  artık değişti.

Bu okullara atanmak için başarı kriteri ortadan kaldırıldı, proje üreten okullarda bu yeterliliğe sahip öğretmenler yerine her öğretmenin ataması yapılacak.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ÖĞRENCİLER, EYLEM, YAPTI, FATURA, BAŞARILI, ÖĞRETMENLERE, KESİLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı