Haber Detayı
01 Ekim 2016 - Cumartesi 18:04 Bu haber 2263 kez okundu
 
'Samsunlu Kadınlar'dan OHAL ve Kadına Şiddete tepki
Kendilerine 'Samsunlu Kadınlar' adını veren bir grup kadın, devam eden OHAL'i ve kadına yönelik şiddeti yaptıkları eylem ve basın açıklaması ile protesto etti.
- Haberi
'Samsunlu Kadınlar'dan  OHAL ve Kadına Şiddete tepki


Samsunlu kadınlar, ellerinde “Ne Tekme Ne Mırıldanma. O HAL’de Kadınlar Sokakta” yazılı pankartla İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde slogan attıktan sonra basın açıklaması yaptı.

OHAL sürecindeki uygulamalara ve artan kadın şiddetlerine tepki gösteren kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Ceren Güler, “ Biz kadınlar darbe tehdidi , milli irade adı altında yargıda, kamuda üniversitelerde, sokaklarda, evlerde, yaşamımızın her alanında gerçekleştirilmeye çalışılan erkek darbesine, sivil darbeye, diktatörlüğe teslim olmayacağız. Ülkenin uzun süredir içinde bulunduğu kaotik durumdan ve karanlık gidişten en fazla etkilenen biz kadınlar, nasıl ki darbeye hayır diyıorsan Saray/AKP iktidarının darbe girişlimini, fırsat gibi görerek meydanlara saldığı katliamcı, faşist İŞİD aklıyla hareket eden militanlarına ve eli palalı cüppeli tacizcilerine hayır diyoruz." dedi.

Büyüyen  şiddet sarmalı içerisinde hem erkek egemen yapı , hem de OHAL’le mücadele edeceklerini belirten Ceren Güler, " Erkek-devlet aklınızla cesaret verdiğiniz faillerden, kadın katillerinden yine hesabı biz kadınlar soracağız. Biz kadınlar, darbeye, OHAL’e, şiddete, diktatörlüğe ve savaşa karşı hayatlarımızı savunacağız. Kadınları ev içerisine hapseden, şiddeti, tacizi, tecavüzü reva gören erkekliğinizle mücadeleyi o halde bu halde koyduğunuz her sınıra, engele, o halinize bu halinize beğenmediğiniz, hor gördüğünüz ‘kadın halimizle’ cevap vereceğiz" diye konuştu.


Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Songül SAYGILI

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Samsunlu, Kadınlar'dan, , OHAL, ve, Kadına, Şiddete, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı