Haber Detayı
21 Temmuz 2016 - Perşembe 11:11 Bu haber 3023 kez okundu
 
Yandaş Sendikalı Olduk, Yine de Kapıya Konulduk..
Sendikanızı Değiştirin İşinizden Olmayın Dediler..
- Haberi
Yandaş Sendikalı Olduk,  Yine de Kapıya Konulduk..

Yandaş Sendikalı Olduk,

  Yine de Kapıya Konulduk..

Karadeniz Birlik Genel Müdürlüğünde çalışan 14 işçi Arife gününde kapıya konuldular.  Kurumun zarar ettiği iddiasıyla  ilk etapta biz 14 işçiye kıydılar diyen  işten atılan Ömer Coşkun isimli Karadeniz Birlik işçisi süreçle ilgili olarak gazetemize özel olarak şunları ifade etti. “İşten atılma sürecimizde bize ulaştırılan yazıda kurumumuz zarar ediyor diyerek personel tenkisatı  yoluna gidildiği ifade edildi. Akabinde kurumun zararını komple olarak personele yıkmaktalar şu anda. Kurumu zarara uğratanlar bizler değiliz. Biz Karadaeniz Birlikte Genel Müdür değiliz, yönetici değiliz. Ancak her zaman olduğu gibi zararı yapan biz personel olduğumuzu söyleniyor ve personele mal etmeye çalışıyorlar.  Bu yıl alım olmayacak. Çiftçilerimiz mağdur olacak. Biz çalışanlar zaten oldum olası mağduruz. Süreç bu şekilde aleyhimize ilerlemektedir.  Şu ana kadar 30’a yakın kişinin işine son verildi.  Ve bu kıyımın devam edeceği söylemleri var.  Bizleri kadir gecesinde arifeyi de göstermediler bayramı da göstermediler.  Hoyratça kapıya koydular. Bu insanların evlerinde bayram havası yerine matem havası estirdiler.  Dünyanın hiçbir yerinde kamu kurumları ve kuruluşları çalışanlarını özellikle bayram öncesinde arifesinde kadir gecesinde çalışanlarını işlerinden etmemiştir. Ettilerse bile onurlu davranıp istifa etmişlerdir.  Biz burada 17 yıllık personelleriz. Nezaketen de olsa bir ay öncesinden bakın sizin iş akdiniz sona erecek diye söylerlerdi. Bizde başımızın çaresine bakardık ya da hukuksal olarak haklarımızı arardık.  Ne iş verildiyse gecemizi gündüzümüze takıp işlerimizi sonuçlandırdık. Zaten başkada alternatifimiz yoktu. Herkesin iş diye  havada beklediği durumda işimizi savsaklamak gibi bir durumumuz olmazdı.  Kendilerine yakın olan gurupların iş akitlerine son verilmedi. Onlar çalışmaya devam ediyorlar.  Buradan birileri çıkarılacak ise  ilk giren en son çıkarılır. Son girende ilk olarak çıkarılır. Kalifiyeden bahsediliyor.  Kalifiyeyi neye göre söyledikleri hiç belirli değil.  Bu şekliyle birler mağdur edildik. Umarız kalan arkadaşlarımız mağdur edilmezler” dedi.

 

Sendikanızı Değiştirin İşinizden Olmayın Dediler..

Ömer Coşkun konuşmasını şöyle sürdürdü. “Sendikamızı Mobbing uygulayarak baskıyla mecburen işimizden olmamak  gerekçesiyle değiştirdik.  Kendi sendikamız olan Koop-İş’ten başka bir sendikaya geçmeye zorladılar. Eğer Koop-İş’ten bizim istediğimiz sendikaya geçmez iseniz işinizden olursunuz diye korku verdiler bize. Korkarak geçtiğimiz sendikamızda bize sahip çıkmayarak kapının önüne konulmamıza seyirci kaldı. Ağzını açıp tek kelime ifade etmediler. Bunlarda bizim sendikamızın üyesi siz ne yapıyorsunuz diye tepki göstermediler. Adeta hoşlarına gitmiş gibi ellerini avuşturdular.  Aslında biz sendikamızı son ana kadar değiştirmediğimiz için böyle bir durumla karşı karşıya kaldık.  Personel tenkisatın da bize akılları sıra bir ceza verdiler.   Çıkışlarımız verileli henüz 10 gün olduğundan dava açma hakkımızı hemen kullanacağız. Türk adaletine güveniyoruz. Bizim ilk duruşmada olmasa bile ikinci celsede işlerimizi iadesine karar vereceklelerdir.   Örneğin ben işe gireli 17 yıl olacak. Devlet zamanında ben işe girdim. Şimdi ise çiftçilerimizin seçtikleri kişiler bizi kurumu zarara uğratıyoruz diyerek işimizden ediyorlar.  Personel ve çiftçi zararda üst düzeydekiler ne hikmetse hep karda oluyorlar. Mağduruz ve mağduriyetimizin belirli kesimlere iletilmesini istiyoruz. Sezimizi duyurmanızı istiyoruz” diye konuştu.

İşinden olan bir diğer işçi Harun Bayramoğlu’da şöyle konuştu. “Bugüne kadar zerre kadar hatamız kusurumuz yok iken, bir aanda iş akdimizin feshiyle karşı karşıya kaldık.  Gerekçe şöyleydi bize gelen yazıda. Birliğimizin mali durumunu düzeltmek için personel tenkisatına gitmemiz gerekli  ifadesi yer almaktaydı. Gerçekten Birlik düşünülse idi Birliğimiz bu hale gelir miydi? Bu kadar insana yazık günah değil mi? Kaç kişinin ekmeğiyle oynadılar.  Anlatmakla bitmeyecek zırvalıklar dan ötürü bir anda kendimizi kapıda bulduk. Bizim çoluk çocuğumuz bundan sonra ne yiyecekler? Ne içecekler? Önümüzden gelen kurban bayramı, okullar açılacak, ev kirası günü geliyor, elektrik, su, odun kömür derdi bunları kim ödeyecek söyler misiniz bana kim ödeyecek? Yanıtı verecek tek bir kişi bile yok karşımızda muhatap bile olmak istemiyorlar bizimle. Yönetime yakın olanlar kaldılar. Yönetime yakın olmayanlar çıkarıldılar. Öz Büro işe Mobbing’ler sonucunda geçtik geçmesine ama bakın bize yine Koop-İş sahip çıktı. Öz Büro-İş sendikasından kim var etrafımızda?  Yani ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar durumuna düştük.  İşten çıkarılmadan önce Öz Büro İş Sendikasına döndük ama şu anda bizi savunan sendikamızda geriye dönemeden işimizden olduk” diye konuştu.

İşlerinden atılan bir kısım işçinin isim ve soyadları: Ömer coşkun, Engin Yörük, Hüseyin Karapelit, Battal Özel, Aslı Güler, Harun Yavuz, Harun Bayramoğlu,  Bayram Çelikkanat, Arzu Öztürk, Pelin Aybak, Serkan Saat, Alim Aslan, Levent Yüksel ve Dilek Sevinç işlerinden çok basit bir gerekçeyle çıkarılmışlardır. Kurumun zarar ettiği gerekçesiyle işlerinden olan bu insanlar mücadelelerini her alanda sürdüreceklerini gerekirse gece gündüz Karadeniz Birlik kapısında çadır kurup mücadelesini ve ekmek davasını sürdüreceklerini ifade ettiler.

Mehmet Rebii Özdemir

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Yandaş, Sendikalı, Olduk,, , Yine, de, Kapıya, Konulduk..,
Yorumlar
Haber Yazılımı